Back to Top
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Maximum screen size compatibility | 24 " |
| Suitable for | Computer monitor |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Tilt angle range | -15 - 15 \u00b0 |
| Swivel angle | 90 \u00b0 |
| Pivot angle | -360 - 360 \u00b0 |
| Distance to the wall (min) | 85 mm |
| Distance to the wall (max) | 445 mm |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Width | 250 mm (9.75 ") |
| Depth (min) | 192 mm |
| Depth (max) | 445 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.