Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 37 " |
| Maximum weight capacity | 65 kg |
| Maximum screen size compatibility | 70 " |
| Minimum VESA mount | 300 x 300 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400,800 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (min) | 1.95 mm |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| RoHS compliance |
| Weight | 1540 g (3.4 lbs) |
| Manual | |
| Mounting kit |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.