Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 26 " |
| Maximum weight capacity | 75 kg |
| Maximum screen size compatibility | 70 " |
| Minimum VESA mount | 50 x 50 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 50 x 50,75 x 75,100 x 100,100 x 150,100 x 200,150 x 100,150 x 150,200 x 100,200 x 200,200 x 400,300 x 200,300 x 300,350 x 350,400 x 200,400 x 400,400 x 300 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Tilt angle range | -8 - 0 ° |
| Distance to the wall (max) | 37 mm |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Width | 437.9 mm (17.08 ") |
| Depth | 38.1 mm (1.49 ") |
| Height | 420.1 mm (16.38 ") |
| Weight | 1200 g (2.65 lbs) |
| Master carton width | 261.6 mm |
| Master carton length | 145 mm |
| Master carton height | 459.7 mm |
| Master carton weight | 18780 g |
| Quantity per master carton | 6 pc(s) |
| Master carton GTIN (EAN/UPC) | 10037332275773 |
| Harmonized System (HS) code | 8302.50.0000 |
| Mounting kit | |
| Manual | |
| Package width | 118.1 mm |
| Package depth | 39.9 mm |
| Package height | 444.5 mm |
| Package weight | 1400 g |
| Mounting type | Wall |
| Country of origin | China |
| 1 | |
| Y | |
| REACH, RoHS | |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.