Back to Top
| Hub interfaces | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Ports quantity | 4 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play |
| Product colour | Black |
| Cable colour | Black |
| Material | Aluminium |
| Cable length | 0.22 m |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| USB powered |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 122 °F |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Width | 61 mm (2.38 ") |
| Depth | 10 mm (0.39 ") |
| Height | 41 mm (1.6 ") |
| Weight | 40 g (0.09 lbs) |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.