Back to Top
| Hub interfaces | HDMI, RJ-45, USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Maximum resolution (HDMI) | 1920 x 1080 pixels |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| Ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Auto MDI/MDI-X |
| Product colour | Black |
| Material | ABS synthetics, PVC |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| Power source type | USB |
| Power consumption (typical) | 2.6 W |
| USB powered |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 39.88 mm (1.56 ") |
| Depth | 80.01 mm (3.12 ") |
| Height | 14.48 mm (0.56 ") |
| Weight | 40.82 g (0.09 lbs) |
| Package width | 99.06 mm |
| Package depth | 23.11 mm |
| Package height | 139.7 mm |
| Package weight | 45.36 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.