Back to Top
| Type | Lens |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | White |
| Image sensor size | 1/1.8 " |
| Megapixel | 8 MP |
| Viewing angle, diagonal | 60 u00b0 |
| Viewing angle, horizontal | 53 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 31 u00b0 |
| Wall mountable | |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Video compression formats | H.264 |
| Brand compatibility | Ubiquiti Networks |
| Connectivity technology | Wired |
| Input voltage | 5 V |
| Power consumption (max) | 2.5 W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Diameter | 36.6 mm |
| Depth | 58.9 mm (2.3 ") |
| Weight | 60 g (0.13 lbs) |
| Mounting kit | |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.