Back to Top
| Hard drive capacity | 5000 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector | USB Type-C |
| Thunderbolt technology | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Bus powered | USB |
| Password protection | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Product colour | Blue |
| LED indicators | Y |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Width | 81.6 mm (3.18 ") |
| Depth | 110 mm (4.29 ") |
| Height | 20.96 mm (0.82 ") |
| Cables included | USB |
| User guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
