Back to Top
| Hard drive capacity | 4000 GB |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Type | HDD |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector | USB Type-C |
| Wi-Fi |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Bus powered | N |
| External power adapter |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Width | 60 mm (2.34 ") |
| Depth | 130 mm (5.07 ") |
| Height | 188.5 mm (7.35 ") |
| Weight | 1400 g (3.09 lbs) |
| Cables included | USB, USB Type-C |
| User guide | |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 1600 g |
| Master carton width | 377 mm |
| Master carton length | 212 mm |
| Master carton height | 495 mm |
| Master carton net weight | 10700 g |
| Quantity per master carton | 6 pc(s) |
| Data transfer rate (max) | 240 Mbit/s |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.