Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Programmable mouse buttons | |
| Number of programmable buttons | 3 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Customizable movement resolution | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Grey |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Surface coloration | Monotone |
| Certification | CB, CE, FCC, IC, TUV Mark, cTUVus, JRF, VCCI, SIRIM, NTC, IMDA, SDOC, WPC, TRA, KC, BSMI, NCC |
| Ergonomic design | |
| Vertical design |
| Power source | Batteries |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95 % |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7 |
| Width | 104 mm (4.06 ") |
| Depth | 63 mm (2.46 ") |
| Height | 62 mm (2.42 ") |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 87 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 315 g |
| Weight | 97 g (0.21 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.