Back to Top
| Device interface | RF Wireless+Bluetooth |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Frequency band | 2.4 - 2.4835 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Certification | CE FCC USB IF UKCA |
| Rubber grips |
| Power source | Batteries |
| Rechargeable | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 550 mAh |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Width | 62.5 mm (2.44 ") |
| Depth | 33.5 mm (1.31 ") |
| Height | 99 mm (3.86 ") |
| Receiver width | 14.5 mm |
| Receiver depth | 6.5 mm |
| Receiver height | 19 mm |
| Receiver weight | 3 g |
| Receiver included | |
| Pouch | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 112 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 86 mm |
| Package weight | 160 g |
| Weight | 92 g (0.2 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.