Back to Top
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Gaming |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 11 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 16000 DPI |
| Programmable mouse buttons | |
| Number of programmable buttons | 11 |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Response time | 1 ms |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Customizable movement resolution |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Ergonomic design | |
| Built-in memory | |
| Buttons durability (million clicks) | 50 |
| Customizable weight |
| Power source | Cable |
| Windows operating systems supported | Windows 7 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Width | 75 mm (2.93 ") |
| Depth | 132 mm (5.15 ") |
| Height | 40 mm (1.56 ") |
| User guide | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 53 mm |
| Package depth | 116 mm |
| Package height | 173 mm |
| Package weight | 240 g |
| Master carton width | 124 mm |
| Master carton length | 225 mm |
| Master carton height | 187 mm |
| Master carton weight | 1108.7 g |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Weight | 121 g (0.27 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
