Back to Top
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Device interface | USB |
| Purpose | Gaming |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 16000 DPI |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Response time | 1 ms |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Cable length | 2.1 m |
| Balance weight | 10 g |
| Customizable weight |
| Power source | Cable |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave |
| Width | 68 mm (2.65 ") |
| Depth | 43 mm (1.68 ") |
| Height | 124 mm (4.84 ") |
| Quantity | 1 |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Weight | 87.3 g (0.19 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
