Xerox drum units are long-lasting and easy to replace. Xerox maintenance items are designed to keep your Xerox equipment operating efficiently and delivering the best quality.
Genuine Xerox Drum Cartridge For The B600/B605/B610/B615 is specially formulated and tested to provide the best image quality and most reliable printing you can count on page after page.
Accept no imitations. Each image drum unit in the range works with the corresponding toner cartridge to produce an estimated 60,000 prints, regardless of colour. Xerox 101R00582 Genuine Toner Laser Cartridge 60000 Pages Black is made up of a number of the best quality, long-lasting components that will last a long time.
| Type | Laser cartridge |
| Original | |
| Page yield | 60000 pages |
| Printing colours | Black |
| Print technology | Laser |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Xerox |
| Compatibility | B600/B605/B610/B615 |
| OEM code | 101R00582 |
| Page yield (black) | 60000 pages |
| Product colour | Black |
| Package width | 454 mm |
| Package depth | 374 mm |
| Package height | 233 mm |
| Package weight | 2026 g |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.