Back to Top
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver type | SR |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Cable type | Fiber optic |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Wavelength | 850 nm |
| Product colour | Stainless steel |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Width | 30.48 mm (1.19 ") |
| Depth | 120.65 mm (4.71 ") |
| Height | 69.85 mm (2.72 ") |
| Weight | 181 g (0.4 lbs) |
| Certification | TAA |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.