Back to Top
| Input voltage | 115 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Output voltage | 24 V |
| Output current | 8 A |
| Power supply type | indoor |
| Power current type | AC-to-DC |
| Power protection features | Overheating, Short circuit |
| Certification | UL294 UL1481 |
| Product colour | Blue |
| LED indicators | Y |
| Package weight | 680 g |
| Width | 114.427 mm (4.46 ") |
| Depth | 49.657 mm (1.94 ") |
| Height | 213.36 mm (8.32 ") |
| Weight | 544 g (1.2 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 49 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.