Back to Top
| Input voltage | 115 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 6 A |
| Power current type | AC-to-DC |
| Power protection features | Overload, Short circuit |
| Product colour | Blue |
| LED indicators | Y |
| Package weight | 793 g |
| Width | 114.3 mm (4.46 ") |
| Depth | 198.12 mm (7.73 ") |
| Height | 66.04 mm (2.58 ") |
| Weight | 725 g (1.6 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 49 °C |
| Short circuit protection | |
| Overload protection |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.