Back to Top
| Hard drive capacity | 5000 GB |
| Device type | HDD |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity | |
| Thunderbolt technology | |
| Wi-Fi |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| USB powered |
| Product colour | Grey, Yellow |
| Protection features | Shock resistant, Water resistant |
| Width | 86 mm (3.35 ") |
| Depth | 26 mm (1.01 ") |
| Height | 135.1 mm (5.27 ") |
| Weight | 400 g (0.88 lbs) |
| Cables included | USB, USB Type-C |
| User guide |
| Quantity per master carton | 4 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.