Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2+ |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Cloud-managed | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | |
| Flow control support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Link aggregation | |
| Rate limiting | |
| Auto-sensing | |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support | |
| Port mirroring |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Throughput | 131 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Latency (10-100 Mbps) | 4.4 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.2 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.1 µs |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| Multicast support |
| IPv4 FIB entries | 32 |
| IPv6 FIB entries | 32 |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Authentication type | RADIUS |
| SSH/SSL support | |
| Authentication | Port-based authentication |
| IGMP snooping | |
| Access Control List (ACL) |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Physical stacking (units) | 4 |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Power consumption (max) | 120 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90 % |
| Width | 442.5 mm (17.26 ") |
| Depth | 350.5 mm (13.67 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 4400 g (9.7 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
