Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Port mirroring | |
| Link aggregation | |
| 10G support | |
| Flow control support |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Throughput | 95.2 Mpps |
| MAC address table | 32768 entries |
| Latency (1 Gbps) | 2.28 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.46 µs |
| VLAN support |
| Multicast support |
| Transmission distance (max) | 10 km |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| Access Control List (ACL) | |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| IGMP snooping |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Physical stacking (units) | 8 |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Flash memory | 16384 MB |
| Internal memory | 8192 MB |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 65 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Width | 442 mm (17.24 ") |
| Depth | 327 mm (12.75 ") |
| Height | 43.9 mm (1.71 ") |
| Weight | 5100 g (11.24 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
