UniFi Pro 48-Port PoE Switch:
Layer 3 Features The UniFi Pro PoE Switch, in addition to Layer 2 switching protocols and features, includes Layer 3 capabilities* such as interVLAN routing, static routing, and DHCP server functionality.
* Available with future firmware upgrade.
Its integrated fans have built-in PWM (Power Management) control, air ducts and covers, and temperature sensors for the best user experience.
With uplink speeds of up to 10 Gbps on SFP+ ports, you can connect directly to a high-performance storage server or set up a long-distance uplink to another switch.
USW PRO 48 PoE Support for PoE simplifies your network infrastructure and cabling.
Eight ports offer 802.3bt PoE++ to provide up to 64W of power (per port) to your highpower PoE devices. The remaining ports offer 802.3af/at PoE.
The UniFi Pro PoE Switch USW-Pro-48-PoE supports the UniFi SmartPower RPS, model USP-RPS, for PSU failover. If the internal power supply unit fails, the unique USP RPS interface operates as a backup power source.** .
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP+ modules quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Auto-sensing | |
| Port mirroring | |
| Flow control support |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Throughput | 88000 Mpps |
| Forwarding rate | 130.944 Mpps |
| Static route | |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| DHCP features | DHCP server |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 11.54 A |
| Number of power supply units | 1 |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 40 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 64 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 600 W |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 442.4 mm (17.25 ") |
| Depth | 399.6 mm (15.58 ") |
| Height | 43.7 mm (1.7 ") |
| Weight | 6250 g (13.78 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.