Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Web-based management | |
| Traffic classification | |
| ARP inspection | |
| Reset button |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 2 |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Throughput | 95.24 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Number of IP interfaces | 16 |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9216 |
| Multicast support | |
| MAC address table (multicast) | 512 entries |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Certification | CE FCC C-Tick VCCI BSMI cUL CB |
| Noise level | 56.9 dB |
| Power consumption (max) | 486.9 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Heat dissipation | 138.787 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 308 mm (12.01 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 5410 g (11.93 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
