Back to Top
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 1 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Throughput | 14.9 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9216 |
| VLAN support |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv3, SSH |
| Password protection |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, Bonjour, SNMP v1/v2c/v3, DNS, TCP, UDP, IGMP, ICMP, ARP, SSH, RADIUS, TACACS, TELNET, Syslog, 802.1Q (VLAN) |
| Product colour | White |
| Housing material | Aluminium |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Safety | IEC/EN/UL 60950-1, IEC/EN/UL 60950-22, EAC |
| Electromagnetic compatibility | EN 55032 B, EN 55024, FCC 15 B B, RCM AS/NZS CISPR 32 B, EN 61000-4-5 5, EN 50121-4, IEC 62236-4 |
| Certification | IEC 60529 IP67, NEMA 250 4X, GR-1089-CORE 4 ITU-T K.20 |
| Plug and Play |
| Power connector | DC-in jack |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Surge protection | |
| Surge protection voltage | 6 kV |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 60 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 150 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Width | 240 mm (9.36 ") |
| Depth | 166 mm (6.47 ") |
| Height | 72 mm (2.81 ") |
| Weight | 2900 g (6.39 lbs) |
| User guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
