Back to Top
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Traffic shaping | |
| MIB support | FC 1757 RMON 1,2,3,9; RFC 2674 Q-Bridge MIB; RFC-1213 MIB-II; RFC-1493 Bridge MIB; RFC 2233 IF MIB |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Console port | RJ-45 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| DHCP client | |
| Spanning tree protocol | |
| DHCP server | |
| Link aggregation | |
| 10G support | |
| Flow control support |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Number of VLANs | 256 |
| Multicast support |
| Security algorithms | HTTPS, SSH |
| IGMP snooping |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | |
| LED indicators | Y |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| DIN rail mounting | |
| Certification | CE; EMS: FCC Part 15, CISPR 22 (EN55022) Class A; IEC61000-4-2, -3, -4, -5, -6 (Level 3), IEC68-2-6, -27, -32: RoHS/WEEE: RoHS, WEEE |
| Buffer size | 512 KB |
| Auto-negotiation |
| Power consumption (max) | 15 W |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 77 mm (3 ") |
| Depth | 128 mm (4.99 ") |
| Height | 154 mm (6.01 ") |
| Weight | 1400 g (3.09 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.