Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Reset button | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Installed SFP modules quantity | 2 |
| SFP28 ports quantity | 2 |
| 10G support |
| Switching capacity | 580 Gbit/s |
| Forwarding rate | 431.52 Mpps |
| Rack mounting | |
| Product colour | Stainless steel |
| LED indicators | Activity, Link |
| Housing material | Steel |
| Power consumption (max) | 100 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| DC input voltage | 11.5 V |
| Input current | 8.7 A |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Width | 442 mm (17.24 ") |
| Depth | 285 mm (11.12 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 4470 g (9.85 lbs) |
| Manual |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| CE | |
| 290 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.