Back to Top
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| 10G support |
| Switching capacity | 68 Gbit/s |
| Forwarding rate | 50.6 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Number of queues | 8 |
| Jumbo frames support |
| Number of VLANs | 4096 |
| Access Control List (ACL) ingress | 1000 |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Product colour | Violet |
| Certification | EU RoHS, EU WEEE, China RoHS, Taiwan RoHS |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Power supply included |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Heat dissipation | 43.9 BTU/h |
| Width | 441 mm (17.2 ") |
| Depth | 254 mm (9.91 ") |
| Height | 43.5 mm (1.7 ") |
| Weight | 3480 g (7.67 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.