Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 6 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 6 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| 10G support | |
| Ethernet Ring Protection Switching (ERPS) | |
| Port mirroring | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| DHCP client | |
| Link aggregation | |
| DHCP server | |
| Flow control support | |
| Broadcast storm control |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Forwarding rate | 11.9 Mpps |
| MAC address table | 8192 entries |
| Store-and-forward | |
| Number of queues | 8 |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9216 |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 1024 |
| Tagged VLAN | |
| Protocol-based VLAN | |
| Port-based VLAN |
| IGMP snooping | |
| DHCP snooping | |
| Queue scheduling algorithms | Weighted Round Robin (WRR) |
| DHCPv6 client |
| Product colour | Black, Lilac |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Wall mountable | |
| LED indicators | Link, PoE, Power, Ring, Status |
| Certification | RoHS |
| Packet buffer memory | 4 MB |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Auto-negotiation |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 4 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 77 mm (3 ") |
| Depth | 128 mm (4.99 ") |
| Height | 154 mm (6.01 ") |
| Weight | 1410 g (3.11 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.