Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2+ |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Cloud-managed | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | |
| Port mirroring | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Rate limiting | |
| Spanning tree protocol | |
| Link aggregation | |
| Auto-sensing | |
| 10G support | |
| Flow control support |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Throughput | 95.23 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Latency (10-100 Mbps) | 4.7 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.4 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.3 µs |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| DHCP features | DHCP client |
| IGMP snooping | |
| Access Control List (ACL) | |
| SSH/SSL support |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Power consumption (max) | 490 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Width | 442.5 mm (17.26 ") |
| Depth | 264.7 mm (10.32 ") |
| Height | 43.9 mm (1.71 ") |
| Weight | 3730 g (8.22 lbs) |
| AC | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
