Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3af |
| Full duplex | |
| Cable types supported | Cat5 |
| 10G support |
| Throughput | 10 Mpps |
| Product colour | Black |
| Power consumption (typical) | 2.9 W |
| Input current | 2 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Width | 45 mm (1.76 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 178 mm (6.94 ") |
| Weight | 308 g (0.68 lbs) |
| Input voltage | 48 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.