Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support |
| Switching capacity | 92 Gbit/s |
| Throughput | 68.45 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Store-and-forward | |
| Number of static routes | 512 |
| SSH/SSL support | |
| Static port security | |
| Access Control List (ACL) | |
| MAC address filtering |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Safety | cUL, CB |
| Certification | CE, FCC, C-Tick, VCCI, BSMI, CCC |
| Noise level | 47.5 dB |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (typical) | 24 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Heat dissipation | 72.292 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 210 mm (8.19 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 2000 g (4.41 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
