Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | |
| Auto-sensing | |
| Port mirroring | |
| Flow control support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support |
| Switching capacity | 88 Gbit/s |
| Throughput | 44000 Mpps |
| Forwarding rate | 65.472 Mpps |
| Static route | |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Input current | 7.69 A |
| DC input voltage | 52 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 64 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 400 W |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 442.4 mm (17.25 ") |
| Depth | 285.4 mm (11.13 ") |
| Height | 43.7 mm (1.7 ") |
| Weight | 4300 g (9.48 lbs) |
| DHCP server |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.