Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| System event log | |
| Web-based management | |
| Traffic classification |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Combo SFP ports quantity | 4 |
| SFP module slots quantity | 20 |
| Console port | RS-232 |
| Networking standards | IEEE 802.11d, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | |
| Rate limiting | |
| Port mirroring | |
| Flow control support | |
| Link aggregation |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| Fiber optic connector | SFP |
| Access Control List (ACL) | |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| MAC address filtering | |
| SSH/SSL support | |
| IGMP snooping | |
| BPDU filtering/protection |
| Supported network protocols | IPv4/IPv6 |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Alarm, Link, Power, System |
| Certification | CE, FCC 15 A, RoHS |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 442 mm (17.24 ") |
| Depth | 211 mm (8.23 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 3100 g (6.83 lbs) |
| Input voltage | 48 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.