Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| System event log | |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP/SFP+ slots quantity | 4 |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-TX,10GBASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 48 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | |
| 10G support | |
| DHCP client | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Port mirroring | |
| DHCP server | |
| Flow control support | |
| Link aggregation | |
| Spanning tree protocol | |
| Broadcast storm control |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| MAC address table | 16000 entries |
| Number of VLANs | 4094 |
| MAC address filtering | |
| Access Control List (ACL) | |
| SSH/SSL support | |
| IGMP snooping |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Safety | cUL, CE LVD |
| Certification | FCC Class A CE Class A ICES-003 VCCI Class A C-Tick BSMI |
| Packet buffer memory | 3 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 318.616 h |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 483.1 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Heat dissipation | 1648.23 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 430 mm (16.77 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 5780 g (12.74 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
