Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2+ |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Console port | RJ-45 |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Forwarding rate | 41.666 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 10240 |
| DHCP features | DHCP relay |
| Security algorithms | SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH, SSH-2 |
| Product colour | Black |
| Wall mountable |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 130 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 242 mm (9.44 ") |
| Depth | 220 mm (8.58 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 2300 g (5.07 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.