Compared LGA 1700 PCIe 5.0 Surface-Mount Technology to the conventional DIP style PCIe slot, the SMT type PCIe slot improves signal flow and maximizes stability under high speed, a key breakthrough to fully supporting the lighting speed of the latest PCIe 5.0 standard.
The latest PCI Express 5.0 is capable of performing a breathtaking bandwidth of 128 GBps, ready to unleash the full potential of future high-end graphic cards.
High Speed M.2 Solution This motherboard is capable of accomadating multiple M.2 storage devices, one of which can support PCI Express 4.0 M.2 SSD.
It is capable of performing at twice the speed compared to the previous 3rd generation, giving a lightning fast data transferring experience.
Reinforced DIMM Slot The reinforced DIMM slot is surfaced mounted onto the motherboard to give better physical strength as well as a more stable memory signal, with this superior revolutionary design, it is able to dramatically overclock DRAM module up to insane frequency.
DIY Friendly Design Due to the unique electrical architecture of DDR5 DIMM, there’s a high risk of damaging the memory module if AC power isn’t disconnected properly during removal or installation.
To prevent this, ASRock has implemented a trouble free protection circuit on every DDR5 motherboard, lowers the risk of damaging your memory module.
This motherboard is capable of accomadating multiple M.2 storage devices, one of which can support PCI Express 4.0 M.2 SSD, it is capable of performing twice the speed compared to previous 3rd generation, giving a lightning fast data transferring experience.
KiLLER E3100 + AX1675 The Killer Ethernet controller is designed specically for competitive gamers and performance-hungry users, this motherboard comes with both Killer E3100 2.5G Ethernet & WiFi 6E solution, the enhanced detection and prioritization engine provides the ultimate networking experience for gaming and multimedia applications.
KiLLER Doubleshot Pro Killer DoubleShot Pro allows the use of both the Killer Wireless and Killer Ethernet interfaces work at the same time which will give the end user max throughput as high as 4.9 Gbps, it automatically utilizes the fastest network connection for high priority traffic, this ensures the highest priority traffic will always be put on the fastest and most reliable link.
Benefits
Thunderbolt 4/USB4 Type-C Thunderbolt 4/USB4 technology brings speed and versatility to the most advanced USB Type-C, offering a fast and simple level of connection for work or home.
It enables lightning-fast data transfer up to 40Gbps and connects external monitors, Thunderbolt, and USB devices with a single Thunderbolt 4 cable.
Fast Charging Technology Enjoy the superfast charging rate, up to 9V@3A 27W with the next generation PD 3.0!
Whether you are using headphones, a headset, external or internal speakers, via USB, Wi-Fi, analog output or even HDMI, Nahimic Audio offers you the most engaging listening experience, vibrant and rich with details.
This motherboard features onboard RGB headers and an addressable RGB header that allow motherboard to be connected to compatible LED devices such as strip, CPU fans, coolers, chassis and so on.
Users may also synchronize RGB LED devices across the Polychrome RGB Sync-certified accessories to create their own unique lighting effects
Front USB 3.2 Gen2x2 Type-C The latest USB 3.2 Gen2x2 Type-C delivers up to 20 Gbps data transfer rate which is 2x as fast as previous generation, providing a blazing fast data transfer interface with reversible USB Type-C design that fits the connector either way.
USB 3.2 Gen2 This motherboard has four onboard Type-A USB 3.2 Gen2 ports built on the rear i/o for supporting next generation USB 3.2 Gen2 devices and to deliver up to 10 Gbps data transfer rates.
Auto Driver Installer No need to worry about lack of disk drive! Asrock preinstall LAN driver to ensure that you are able to install all drivers needed in an easier way than using SCD.
step1: Install Auto Driver Installer
step2: Update drivers needed
step3: Done!
BIOS Flashback Get the most convenient BIOS flashing with just a simple click.
Users can easily achieve the latest BIOS support with a USB and power supply, No CPU, RAM or other components required. Flexible Integrated IO Shield Unlike most so called pre-mounted I/O shield that is only decorated with fancy color schemes.
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel Pentium |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 3 |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 1 |
| 12V power connector | |
| RGB LED pin header |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| S/PDIF out port | |
| Digital audio optical out | 1 |
| Thunderbolt ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| WiFi-AP antenna jack | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Killer E3100G |
| Wake-on-LAN ready | |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth |
| Audio chip | Realtek ALC1220 |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel Z690 |
| Motherboard form factor | Mini ITX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| HDCP |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 MB |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| ACPI version | 6.0 |
| Width | 170 mm (6.63 ") |
| Depth | 170 mm (6.63 ") |
| Cables included | SATA |
| Drivers included |
| Wi-Fi 6 (802.11ax) | |
| Y | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
