ROG Swift OLED PG27AQDM gaming monitor ― 27-inch (26.5-inch viewable) 1440p OLED panel, 240 Hz, 0.03ms response, G-SYNC® compatible, anti-glare, custom heatsink, intelligent voltage optimization, uniform brightness, DisplayWidget Center
Featuring a 27-inch 1440p OLED panel with 240 Hz refresh rate and 0.03 ms gray-to-gray (GTG) response time, the ROG Swift OLED PG27AQDM is one of the fastest and most responsive monitors available. Inside, a large custom heatsink and intelligent voltage optimization reduce the risk of OLED burn-in to ensure OLED longevity.
Experience crisp, fast-moving visuals and gain the upper hand with OLED technology. The 27-inch OLED panel in the Swift OLED PG27AQDM is 1440p and offers a superfast 240 Hz refresh rate to deliver the smoothest gameplay ever!
The OLED technology in the Swift OLED PG27AQDM produces the deepest blacks and provides vivid colors at any brightness level. Extraordinary contrast makes every detail stand out in even the darkest scenes.
| Display brightness (peak) | 1000 cd/m² |
| Display diagonal | 26.5 " |
| Display brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 0.03 ms |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | OLED |
| Contrast ratio (typical) | 1500000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.229 x 0.229 mm |
| Viewable size, horizontal | 590.42 mm |
| Viewable size, vertical | 333.72 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 390 kHz |
| Digital vertical frequency | 40 - 240 Hz |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 135 % |
| HDCP | |
| Colour gamut | 99 % |
| High Dynamic Range (HDR) supported |
| Built-in speaker(s) | |
| Built-in camera |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| AMD FreeSync | |
| NVIDIA G-SYNC |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Pivot angle | -90 - 90 ° |
| Pivot | |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | -30 - 30 ° |
| Tilt angle range | -5 - 20 ° |
| Height adjustment | 110 mm |
| Height adjustment |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 38 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Width (with stand) | 605 mm |
| Depth (with stand) | 274 mm |
| Height (with stand) | 548 mm |
| Weight (with stand) | 6900 g |
| Package width | 673 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 450 mm |
| Package weight | 9400 g |
| Game mode | |
| Touchscreen |
| Width (without stand) | 605 mm |
| Depth (without stand) | 50 mm |
| Height (without stand) | 351 mm |
| HDMI | |
| 2800 | |
| Y | |
| Y | |
| G | |
| High Dynamic Range 10 (HDR10) | |
| Y | |
| DCI-P3 | |
| G | |
| 33 | |
| G-SYNC Compatible | |
| FreeSync Premium | |
| 34 | |
| Y | |
| 2.2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
