ROG Swift 360Hz PG27AQN NVIDIA® G-SYNC® esports Gaming Monitor – 27‑inch QHD (2560 x 1440), NVIDIA® Reflex Analyzer, Ultrafast IPS, esports dual-mode, 1 ms (GTG), DisplayHDR™ 600
It is known for its suitability for fast-paced FPS games and esports, offering features such as NVIDIA G-SYNC® processor for smooth gameplay and excellent color fidelity for gaming, photo editing, and video editing. The monitor has received positive reviews for its speed, gaming-centric features, quick response, and high refresh rate, making it a competitive gamer's dream.
The ROG Swift 360Hz PG27AQN is the perfect esports gaming monitor for fast-paced FPS games like VALORANT, Fortnite, Apex Legends, and CS: GO. This QHD (2560 x 1440) display features Ultrafast IPS panel technology that supports up to 360Hz visuals and an NVIDIA® G-SYNC® processor for silky-smooth gameplay with unparalleled realism.
NVIDIA® researchers found that when taking shots at small targets, using a 1440p 27-inch display can improve aim by up to 3% compared to playing on a traditional 1080p 25-inch display. For competitive gamers, that 3% could mean the difference between victory and defeat.
Competitive games like VALORANT, Apex Legends, Overwatch, and Rainbow Six Siege demand maximum frame rates and the lowest system latency. In games where milliseconds count, the PG27AQN’s blazing-fast 360Hz refresh rate stands between a headshot or a miss. The launch of GeForce RTX 40 Series graphics cards, delivers 1440p 360Hz performance in leading esports games. Additionally, PG27AQN with NVIDIA Reflex helps keep latency low and responsiveness high across a wider range of frame rates, with as low as 10ms of system latency.
Three key features define the Ultrafast IPS technology that gives the PG27AQN the fastest response time of any ROG monitor ever made. It’s built to crush motion blur and give gamers unprecedented clarity ― even in the fast-moving battlefields of today’s esports competitions.
A new kind of liquid crystal offers higher birefringence and lower viscosity, allowing the liquid crystals to twist quickly and make space for light to pass through.
The flow pattern of the new liquid crystals has been optimized for efficiency. Previously, the crystals were lined up parallel to the polarizer surface. The new arrangement allows the liquid crystals to turn faster for a faster response time.
Conventional displays use a single-layer voltage driver to twist the liquid crystals from the upper left to the bottom-right corner. The PG27AQN features a new dual-layer voltage driver design, so the liquid crystals twist from the upper-left and bottom-right corners simultaneously for a smoother, more consistent image.
The NVIDIA® G-SYNC® processor gives you more of what you want in a gaming experience. Experience incredibly smooth, tear-free gameplay at refresh rates of up to 360Hz, plus ultra-low motion blur.
Competitive PC gaming is all about responsiveness. The built-in NVIDIA Reflex Analyzer captures end-to-end system latency and delivers a precise measure of your PC's performance. Step confidently into battle knowing your gaming rig is delivering peak performance.
Play at a more familiar 25ʺ diagonal size at 1080p, or enable Esports Dual Mode in the settings to play at an even sharper 2368 x 1332 resolution.
HDR technology supports a range of luminance to deliver a wider color range and higher contrast than traditional monitors. The brightest whites and the darkest blacks bring out details like never before. Also, it can get a peak brightness of 600 nits to meet the requirement for DisplayHDR™ 600 certification.
The exclusive GamePlus hotkey offers in-game enhancements that help you get more out of your game. Developed with input from pro gamers, the PG27AQN includes features that allow players to practice and improve their gaming skills.
Extensive connectivity options including DisplayPort™ 1.4 and HDMI® 2.0 support a wide array of multimedia devices.
| Display brightness (peak) | 600 cd/m² |
| Display diagonal | 27 " |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 1 ms |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display surface | Matt |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.233 x 0.233 mm |
| Viewable size, horizontal | 595.968 mm |
| Viewable size, vertical | 335.232 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 222 kHz |
| Digital vertical frequency | 24 - 240 Hz |
| Maximum refresh rate | 360 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 135 % |
| HDCP | |
| Backlight type | LED |
| Colour gamut | 98 % |
| High Dynamic Range (HDR) supported |
| Built-in speaker(s) | |
| Built-in camera |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Grey |
| Feet colour | Grey |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| AMD FreeSync | |
| NVIDIA G-SYNC |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.0 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Pivot | |
| Pivot angle | 0 - 90 ° |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | -25 - 25 ° |
| Tilt angle range | -5 - 20 ° |
| Height adjustment | |
| Height adjustment | 100 mm |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 42 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Width (with stand) | 614 mm |
| Depth (with stand) | 508 mm |
| Height (with stand) | 490.02 mm |
| Weight (with stand) | 8400 g |
| Package width | 719 mm |
| Package depth | 267 mm |
| Package height | 512 mm |
| Package weight | 11800 g |
| Package type | Box |
| Touchscreen | |
| Game mode |
| Width (without stand) | 614 mm |
| HDMI | |
| Depth (without stand) | 90 mm |
| Height (without stand) | 367 mm |
| G-SYNC | |
| 4800 | |
| 2.2 | |
| Y | |
| High Dynamic Range 10 (HDR10) | |
| DCI-P3 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
