Back to Top
| Response time (fast) | 3 ms |
| Display diagonal | 32 " |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 8 ms |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LED |
| Display surface | Matt |
| Panel type | MVA |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Contrast ratio (typical) | 2500:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Digital horizontal frequency | 15 - 140 kHz |
| Digital vertical frequency | 24 - 75 Hz |
| Backlight type | W-LED |
| High Dynamic Range (HDR) supported |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Silver |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Tilt adjustment | |
| Tilt angle range | 4 - 15 \u00b0 |
| On Screen Display (OSD) |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 56 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 53 W |
| Power consumption (PowerSave) | 24 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Certification | EPEAT, CEC, MX-CoC, Mexico Energy, CE, CE EMC, CB |
| Width | 713 mm (27.81 ") |
| Depth | 42 mm (1.64 ") |
| Height | 418 mm (16.3 ") |
| Weight | 6200 g (13.67 lbs) |
| Width (with stand) | 713 mm |
| Depth (with stand) | 230 mm |
| Height (with stand) | 507 mm |
| Weight (with stand) | 6800 g |
| Package width | 838 mm |
| Package depth | 118 mm |
| Package height | 514 mm |
| Package weight | 9000 g |
| Cables included | AC, HDMI |
| Quick start guide |
| HDMI |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
