Back to Top
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Gaming |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 12000 DPI |
| Programmable mouse buttons | |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Number of movement resolution modes | 4 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Customizable movement resolution |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Buttons durability (million clicks) | 60 |
| Power source | Cable |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Y |
| Width | 126 mm (4.91 ") |
| Depth | 63.5 mm (2.48 ") |
| Height | 39.6 mm (1.54 ") |
| User guide | |
| Quantity | 1 |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Weight | 47 g (0.1 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
