Back to Top
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Gaming |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 9 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Programmable mouse buttons | |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Response time | 1 ms |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black, Grey |
| Illumination | |
| Illumination colour | Red/Green/Blue |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Ergonomic design | |
| Cable length | 2 m |
| Buttons durability (million clicks) | 80 |
| Power source | Cable |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 63.35 mm (2.47 ") |
| Depth | 128.8 mm (5.02 ") |
| Height | 28.2 mm (1.1 ") |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Weight | 85 g (0.19 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.