Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Infrared (IR) cut-off filter | |
| Number of languages | 12 |
| Languages support | CHI (SIMPL), CHI (TR), DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| IK code | IK10+ |
| Weatherproof |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Total megapixels | 8 MP |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Privacy masking | |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Frame rate | 60 fps |
| Video streaming |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.07 lx |
| Tilt angle range | -43 - 80 ° |
| Camera shutter speed | 1/66500 - 2 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Progressive scan | |
| Optical sensor size | 1/1.2 " |
| Zoom capability | |
| Number of lenses | 1 |
| Focal length range (f-f) | 6.2 - 12.9 mm |
| HTTPS encryption | |
| Alert notification type | |
| Active tampering alarm | |
| IP address filtering |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Flash memory | 8194 MB |
| Internal memory | 2048 MB |
| Night vision | |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Quality of Service (QoS) support |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio detection | |
| Audio formats supported | AAC-LC, G.711, G.726, OPUS |
| Built-in microphone |
| Height | 124 mm (4.84 ") |
| Diameter | 183 mm |
| Weight | 2100 g (4.63 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 23 W |
| Power consumption (typical) | 9 W |
| Certification | CISPR 35, EN 50121-4, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), IEC 62236-4, KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Mounting kit | |
| Number of cameras | 1 |
| Manual | |
| Mounting brackets included |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
