Back to Top
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Grey |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Housing material | Aluminium |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1600 x 1200 (UXGA),1920 x 1080 (HD 1080),2048 x 1536 (QXGA),2560 x 1440,2592 x 1944,2688 x 1520,3072 x 1728,3840 x 2160 |
| Noise reduction | |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Flip & mirror | |
| Privacy masking |
| White balance | ATW, AWC, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1/5 ~ 1/12000 s |
| Optical sensor size | 1/1.8 " |
| Sensor type | CMOS |
| Alarm input channels | 1 |
| Alarm output channels | 1 |
| Video motion detection |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD, SDHC, SDXC |
| Built-in hard drive | |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 4096 MB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 30 m |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP, SRTP (TCP, UDP Unicast) |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Connectivity technology | Wired |
| Width | 368.6 mm (14.38 ") |
| Diameter | 91 mm |
| Weight | 2480 g (5.47 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 17 W |
| Power consumption (max) | 18 W |
| DC output voltage | 12 |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.