Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Remote viewing | |
| Built-in processor | |
| Processor model | ARTPEC-8 |
| Product colour | Black, Silver |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| IK code | IK10 |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Polycarbonate (PC) |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Total megapixels | 8 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Noise reduction | |
| Gain control type | Auto |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction,3D noise reduction |
| Frame rate | 30 fps |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Mirror, Saturation, Sharpness |
| Video streaming |
| Sensor type (panoramic camera) | CMOS |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0 lx |
| Tilt angle range | -75 - 75 u00b0 |
| Pan range | -110 - 110 u00b0 |
| Angle of rotation | 240 u00b0 |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1/16000 s |
| Number of sensors | 2 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Zoom capability | |
| Number of lenses | 2 |
| Maximum aperture number | 1.9 |
| Minimum aperture number | 3.2 |
| Auto focus | |
| Focal length range (f-f) | 3.2 - 8.1 mm |
| Closest focusing distance | 0.5 m |
| Observe distance (tele) | 87.3 m |
| Recognize distance (wide) | 17.6 m |
| Recognize distance (tele) | 44 m |
| Detect distance (wide) | 87.8 m |
| Identify distance (wide) | 8.8 m |
| Detect distance (tele) | 220.1 m |
| Identify distance (tele) | 22 m |
| Observe distance (wide) | 34.8 m |
| Security algorithms | EAP-TLS, HTTPS, MSCHAPv2, PEAP, TLS |
| Privacy protection |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Flash memory | 8192 MB |
| Night vision | |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPSb , HTTP/2, TLSb , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP® , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, NTS, RTSP, RTP, SRTP/RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, ICMP, DHCPv4/v6, ARP, SSH, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in |
| Audio system | 2-way |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 55 dB |
| Audio formats supported | AAC-LC, ADPCM, G.711, G.726, LPCM, PCM |
| Width | 208 mm (8.11 ") |
| Depth | 127 mm (4.95 ") |
| Height | 133 mm (5.19 ") |
| Weight | 975 g (2.15 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 18.8 W |
| Power consumption (typical) | 10.2 W |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
| 4096 | |
| CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), KC, RCM, Trade Agreements Act (TAA), UKCA, UL, VCCI, cUL |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
