Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| People counting function | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Infrared (IR) cut-off filter | |
| Number of languages | 12 |
| Languages support | CHI (SIMPL), CHI (TR), DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS |
| Fog proof |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Protection features | Vandal proof |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| IK code | IK10+ |
| Weatherproof |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Gain control type | Auto |
| Image stabilizer | |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Bit rate control | Variable Bit Rate (VBR) |
| Video streaming | |
| Frame rate | 60 fps |
| Privacy masking |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.08 lx |
| Tilt angle range | -43 - 80 u00b0 |
| Pan range | -180 - 180 u00b0 |
| Angle of rotation | 175 u00b0 |
| Camera shutter speed | 1/91000 - 1 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/1.8 " |
| Progressive scan |
| Zoom capability | |
| Optical zoom | 2 x |
| Number of lenses | 1 |
| Focus | Manual |
| Maximum aperture number | 2.4 |
| Minimum aperture number | 1.5 |
| Focal length range (f-f) | 4.3 - 8.6 mm |
| Password protection | |
| Active tampering alarm | |
| Alert notification type | |
| HTTPS encryption | |
| Security algorithms | EAP-TLS, FIPS 140-2, HTTPS |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Crossing line, Face detection, Human detection, Vehicle detection |
| IP address filtering |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Flash memory | 8194 MB |
| Internal memory | 2048 MB |
| Night vision | |
| LED type | IR |
| Number of illumination LEDs | 2 |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPSa , HTTP/2, TLSa , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP® , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, NTS, RTSP, RTCP, RTP, SRTP, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, DHCPv4/v6, ARP, SSH, SIP, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1, Syslog, Link-Local address (ZeroConf) |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Streaming method | Multicast |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio formats supported | AAC-LC, ADPCM, G.711, G.726, LPCM, OPUS, PCM |
| Built-in microphone | |
| Audio detection | |
| Audio system | 2-way |
| Audio system full duplex |
| Height | 124 mm (4.84 ") |
| Diameter | 183 mm |
| Weight | 2100 g (4.63 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| DC output voltage | 10,28 |
| Power consumption (typical) | 9 W |
| Power consumption (max) | 23 W |
| Remotely operated |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting brackets included | |
| Mounting kit | |
| Manual |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| 103 - 53 | |
| Y | |
| 56 - 30 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
