Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Remote viewing | |
| Infrared (IR) cut-off filter |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| IK code | IK09 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Video streaming | |
| Frame rate | 30 fps |
| Camera pan control | |
| Tilt angle range | 25 - 95 u00b0 |
| Pan range | -90 - 90 u00b0 |
| Angle of rotation | 190 u00b0 |
| Number of sensors | 4 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Progressive scan |
| Zoom capability | |
| Number of lenses | 4 |
| Focus | Motorized/Manual |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Flash memory | 8192 MB |
| Internal memory | 2048 MB |
| Night vision | |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio detection |
| Weight | 2000 g (4.41 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| 360 | |
| 1920 x 1080 | |
| 1920 x 1080 | |
| Y | |
| 1/31500 | |
| CE, EAC, KC, UKCA, UL ECOLOGO, VCCI, cUL | |
| 55.3 | |
| 55 | |
| 360 | |
| CMOS | |
| 3.18 - 8.12 | |
| 4 | |
| 55.3 | |
| 1/2.8 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
