Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Silver |
| Width | 46.8 mm (1.83 ") |
| Height | 103 mm (4.02 ") |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cable length | 0.125 m |
| 30 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
