Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Microphone in |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Charging function | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Power source type | USB |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Power |
| Material | ABS synthetics, Plastic |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Depth | 210.8 mm (8.22 ") |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.