Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Microphone in |
| Ethernet LAN |
| Card reader integrated |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Housing material | Plastic |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Power source type | USB |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Product colour | Grey |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Width | 115 mm (4.49 ") |
| Depth | 60 mm (2.34 ") |
| Height | 10 mm (0.39 ") |
| Weight | 102 g (0.22 lbs) |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 102 g |
| Quantity per master carton | 60 pc(s) |
| Master carton width | 50 mm |
| Master carton length | 32 mm |
| Master carton height | 21 mm |
| Chipset | VIA/VLI - VL817, VIA/VLI - VL103, Parade - PS176 |
| Cable length | 0.34 m |
| CE, RoHS | |
| 60 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
