Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Microphone in |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Card reader integrated |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Full duplex | |
| Maximum analog resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| UASP support |
| Power source type | USB |
| Power consumption (typical) | 12 W |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Activity, Link |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Width | 83 mm (3.24 ") |
| Depth | 144 mm (5.62 ") |
| Height | 28 mm (1.09 ") |
| Weight | 170 g (0.37 lbs) |
| Package width | 144 mm |
| Package depth | 207 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 160 g |
| Quick start guide |
| Master carton length | 230 mm |
| Master carton height | 330 mm |
| Quantity per master carton | 20 pc(s) |
| Master carton width | 425 mm |
| Cable length | 0.25 m |
| Chipset | Genesys Logic - GL3590, Genesys Logic - GL9510-UFP, Genesys Logic - GL9510-DFP, Realtek - RTD2142, Realtek - RTL8153 |
| Y | |
| CE, RoHS | |
| 60 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
