StarTech.com USB-C Multiport Adapter, 4K 60Hz HDMI 2.0b, HDR, USB 3.2 Gen 2 10Gbps Hub (2xUSB-C, 1xUSB-A), 100W PD Pass-Through, Mini Travel Dock, 12"/30cm Cable, Laptop Docking Station (DKT31CH2CPD3)
4K 60Hz HDMI | 100W PD Pass-Through | 12" (30cm) Cable | 3-Port USB Hub (10Gbps)This USB-C multiport adapter with DP 1.4 supports 4K 60Hz HDMI® (HDR) and turns a USB-C™ laptop or tablet into a workstation, anywhere you go.
The portable docking station provides 4K 60Hz HDMI video output, two USB 3.2 Gen 2 Type-C (10Gbps) ports, one USB 3.2 Gen 2 Type-A (10Gbps) port, and a Gigabit Ethernet port (PXE and WoL support) all through one connection to your laptop's USB-C or Thunderbolt 3/4™ port. A USB-C DisplayPort 1.4 Alt-Mode port is required for 4K 60Hz HDMI output.
Host Connection Maximum Resolution
DP 1.4 Alternate ModeUp to 4K 60HzDP 1.2 Alternate Mode
Up to 4K 30HzConnect and Charge Your USB Devices
The USB hub features two USB-C (10Gbps) ports and one USB-A (10Gbps) port for connecting up to three USB peripherals.
The USB PD pass-through port enables charging of the host laptop.
USB PD is only available when a USB-C power adapter is connected to the PD pass-through port. Connect a USB-C Power Adapter to use as a standalone USB peripheral charger. The extra-long attached 12inch (30cm) USB-C host cable enables an extended reach for setup flexibility.
Portable ConnectivityFor use while travelling, the USB-C adapter can operate bus-powered alone, or with a USB-C power adapter to enable laptop and peripheral charging.
The docking station is lightweight and features a built-in wraparound USB-C host cable.
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Microphone in |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Card reader integrated |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Housing material | Plastic |
| Full duplex | |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| UASP support |
| Power source type | USB |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Y |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Android, iPadOS |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Width | 64 mm (2.5 ") |
| Depth | 124 mm (4.84 ") |
| Height | 26 mm (1.01 ") |
| Weight | 93 g (0.21 lbs) |
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 172 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 149 g |
| Cable length | 0.3 m |
| Chipset | Realtek - RTD2172L, Realtek - RTL8153B, VIA - VL822, VIA - VL103 |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| CE, RoHS | |
| 60 |
| Master carton length | 335 mm |
| Master carton height | 440 mm |
| Quantity per master carton | 70 pc(s) |
| Master carton width | 465 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
