Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Microphone in |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Card reader integrated |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Number of displays supported | 1 |
| Housing material | Plastic |
| Plug and Play |
| Power source type | USB |
| Power connector | USB Type-C |
| Output current | 3 A |
| Output voltage | 5 - 20 V |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE |
| Width | 133 mm (5.19 ") |
| Depth | 55.2 mm (2.15 ") |
| Height | 14 mm (0.55 ") |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.